Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar

Miejesce dodane przez magda
Atrakcje turystyczne
Dodano: 13.8.2010
Odsłon: 74

Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar  jest jedną z największych budowli hydroenergetycznych w Polsce. Jest także jedną z najciekawszych budowli tego typu.


Walory krajobrazowe to tylko jedna z zalet ukształtowania terenu, na którym położona jest Gmina Czernichów. Miało ono jeszcze istotny wpływ na decyzję o wybudowaniu, najpierw dwóch zapór - elektrowni wodnych na rzece Soła: elektrowni Porąbka w 1936 r. i elektrowni Tresna w 1966 r., a następnie elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Dwie pierwsze elektrownie są nie tylko źródłem energii elektrycznej, ale również regulują poziom wody na dwóch powstałych w ten sposób sztucznych jeziorach: Międzybrodzkim i Żywieckim. Elektrownia szczytowo-pompowa na Górze Żar, a właściwie w jej wnętrzu, została oddana do eksploatacji 31 grudnia 1979 r. Ogromny zbiornik wodny na szczycie góry, stanowiący integralną część elektrowni, przyciąga w okresie wakacyjnym i w weekendy ogromne rzesze turystów. A zlokalizowane wewnątrz góry turbiny, zajmują wraz z pozostałymi instalacjami przestrzeń o wielkości porównywalnej do Kościoła Mariackiego (oczywiście bez wież). Dla osób ciekawych bardziej szczegółowych informacji o elektrowni i zasadzie jej działania, istnieje możliwość zwiedzania.   Informacji na temat terminów zwiedzania można zaczerpnąć pod nr: tel. +48 033-866-10-57  Zespół Elektrowni Wodnych Porąbka-Żar SAtel.:. 0 33 486 82 0034-312  Międzybrodzie Bialskie, ul.  Energetyków 9
Miasto: Miedzybrodzie Bialskie, Ulica: Energetyków 9 Szukaj Drogi

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Nasze-Miejsca.pl, znajdziesz tu ponad 10 000 ciekawych miejsca w Polsce, atrakcje polskich miast oraz inne ciekawe obiekty. Dołącz do  naszej społeczności, pokaż innym swoje ciekawe miejsca. Oglądaj miejsca dodane przez użytkowników. Poznaj ciekawych ludzi ze swojej okolicy, zapraszaj ich do znajomych. Wypowiadaj się na forum, komentuj i oceniaj. Dodając nowe miejsca zbierasz punkty!

Jako użytkownik dostajesz też możliwość wyszukiwania w miastach konkretnych typów obiektów np, zamek, hotel, restauracja.... ponad 80 typów miejsc.

Dołącz do Nas!