Skansen Tokarnia

Miejesce dodane przez magda
Muzea i skanseny
Dodano: 8.8.2010
Odsłon: 343

Park Etnograficzny Skansen Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej - polskie muzeum etnograficzne z siedzibą w Kielcach. Celem działania muzeum jest przede wszystkim gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej.

Tokarnia – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Chęciny, na południe od Chęcin, na trasie z Warszawy do Krakowa.

We wsi mieści się skansen - Muzeum Wsi Kieleckiej.

Głównym obiektem muzeum jest Park Etnograficzny - skansen w Tokarni koło Chęcin, położony przy drodze krajowej nr 7 z Kielc do Krakowa. Zadaniem skansenu jest zachowanie zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego kielecczyzny oraz prezentowanie ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi.

Skansen zajmuje obszar 65 ha, obecnie (2006) na jego terenie znajduje się 30 obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa (w którym odprawiane są msze), organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, część prezentuje warsztaty rzemieślników wiejskich z wyposażeniem, jak szewca czy stolarza. Wnętrza obiektów udostępnione są do zwiedzania. We dworze z Suchedniowa prezentowane są wnętrza dworskie, a w organistówce – XIX-wieczna apteka i sklepik oraz pracownia krawiecka. W zagrodzie z Bukowskiej Woli umieszczona jest ekspozycja twórcy ludowego Jana Bernasiewicza – ogród rzeźb. Dalszych ok. 30 obiektów nie jest jeszcze zmontowanych. W skansenie w Tokarni organizowane są imprezy festynowe i folklorystyczne, związane z charakterem parku etnograficznego.

 Muzeum Wsi Kieleckiej stworzy wirtualny spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni. Podczas wirtualnego spaceru nie tylko będzie można poruszać się po skansenie, ale też wejść do każdego obiektu, a wszystko to bez wychodzenia z domu.

Oddziałami Muzeum Wsi Kieleckiej jest także zabytkowa zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie i Pomnik-Mauzoleum w Michniowie.

 

Park Etnograficzny w Tokarni
Miesiące:
I – III wtorek – niedziela od godz. 9.00 do 15.00
IV wtorek – niedziela od godz. 9.00 do 16.00
V – VI poniedziałek – niedziela od godz. 9.00 do 18.00
VII – VIII wtorek – niedziela od godz. 10.00 do 18.00
IX poniedziałek – piątek od godz. 9.00 do 17.00
sobota – niedziela od godz. 10.00 do 18.00
X poniedziałek – piątek od godz. 9.00 do 17.00
sobota – niedziela od godz. 10.00 do 17.00
XI –XII wtorek – niedziela od godz. 9.00 do 15.00

Ceny biletów:
miesiące IV – X normalny 10zł, ulgowy 5zł
miesiące XI – III normalny 6zł, ulgowy 3zł

 

Park Etnograficzny Skansen Tokarnia
k. Chęcin Tokarnia 303
26-060 Chęciny,
tel. fax.(0-41) 315-41-71

http://www.mwk.com.pl/

Miasto: Chęciny, Ulica: Tokarnia k/Chęcin Szukaj Drogi

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Nasze-Miejsca.pl, znajdziesz tu ponad 10 000 ciekawych miejsca w Polsce, atrakcje polskich miast oraz inne ciekawe obiekty. Dołącz do  naszej społeczności, pokaż innym swoje ciekawe miejsca. Oglądaj miejsca dodane przez użytkowników. Poznaj ciekawych ludzi ze swojej okolicy, zapraszaj ich do znajomych. Wypowiadaj się na forum, komentuj i oceniaj. Dodając nowe miejsca zbierasz punkty!

Jako użytkownik dostajesz też możliwość wyszukiwania w miastach konkretnych typów obiektów np, zamek, hotel, restauracja.... ponad 80 typów miejsc.

Dołącz do Nas!